Nejen k přátelům a rodině ale také ke kolegům, šéfovi, úplně cizím lidem a především pak sami k sobě. Jaký dopad by to mělo na vaše vztahy, okolí, práci, životní situaci? Jaký dopad by to mělo na to, jak se na sebe díváte do zrcadla?

Na fotce sedím v pracovně se svým kamarádem, Mgr. Sebastianem Jamesem, profesionálním psychologem a jediným oficiálním česky mluvícím zástupcem psychoterapeutické metody Radikální upřímnosti. Tato metoda původně vznikla ve Spojených státech v minulém století. Jejím zakladatelem je Dr. Brad Blanton, který také publikoval stejnojmennou knihu Radical Honesty. Ta se stala mezinárodním bestsellerem a prodala přes 150 000 kusů. Sebastian u Dr. Blantona osobně studoval a jistý čas u něj dokonce žil.

Potkali jsme se zhruba před rokem. Sebastiana jsem oslovil, protože jsem se v té době vydal na menší osobní křížovou výpravu za poznáním. Přál jsem si znát odpovědi na své nekonečné otázky ohledně lidského štěstí a mentálního zdraví a knihu Radical Honesty jsem shodou okolností před několika lety četl v originále. Když jsem se dozvěděl, že je nyní dostupná i v češtině, zaujalo mě to a chtěl jsem poznat člověka, který ji přeložil. A tak jsme se sešli se Sebastianem na oběd.

Co je vlastně radikální upřímnost?

Jsou různé výklady. Na první pohled se může zdát, že jde o to, abyste říkali okamžitě všechno, co vám projde hlavou. Tak to ale úplně myšleno není. Radikální upřímnost cílí především na osvobození vašich emocí.

Kolikrát se na někoho naštvete, ale tento vztek v sobě udusíte, abyste nenarušili váš vztah? Když je vám dotyčný lhostejný, možná mu to všechno hezky narovinu povíte. Co když ho máte ale rádi a nechcete o něj přijít? Co když s někým nesouhlasíte a to, co dělá nebo říká, vám není příjemné, ale vy to nechcete dát najevo, protože má vyšší postavení nebo by vám mohl způsobit potíže? A takových příkladů by se dalo vymyslet mnoho.

Z toho důvodu nejspíše „radikální“ upřímnost. Radikální, protože může narušit běžné status quo. Nicméně pocit a život, jakou taková upřímnost přináší, může být nezměrná. Může kompletně proměnit celý váš prožitek. Především vás ale může vysvobodit ze zajetí vlastní mysli, kdy si dokola představujete nejrůznější scénáře, ve kterých byste bývali řekli to nebo to, zatímco se ve vás hromadí emocionální tlak.

Proč vám to dnes vůbec píšu. Se Sebastianem jsme dali hlavy dohromady a spolupracujeme nyní na tvorbě obsahu pro sociální sítě. Věřím, že si navzájem budeme rozvíjet naše aktivity a dokážeme tak lidem a odběratelům přinést více hodnoty než doposud.

Je dost možné, že tak nyní budu sdílet více obsahu i o této zajímavé psychoterapeutické cestě. A kdo ví, možná konečně také uskutečníme dlouho plánovanou přednášku pro čtenáře Deníku člověka!

Toť prozatím vše.
Díky všem.