Neskutečně mě baví lidé, projekty a myšlenky, které mají hloubku, přesah nebo potenciál něco změnit nebo výrazně ovlivnit chod věcí. Pan doktor Klubal, který je zároveň hlavním lékařem i zakladatelem Medicínského centra Praha, k nim rozhodně patří.

Minulý víkend v Kongresovém centru spoluorganizoval konferenci o Lymeské borelióze. Nemoci, u které hrozí možné propuknutí epidemie. „Lymeská borelióza nakazila v letošním roce až 20krát více lidí než klíšťová encefalitida,“ řekl MUDr. Radek Klubal. Přesto se jí veřejnost příliš nevěnuje a ze strany vládnoucích orgánů také není zdaleka tolik řešena.

Na konferenci zazněl odstrašující příběh slečny Marlene, která byla touto nemocí v útlém věku kolem 13 let zasažena a prakticky ochrnula. Kvůli nesprávné diagnostice byla ale mladá pacientka považována za psychicky nemocnou a podle toho s ní bylo také nakládáno. Trvalo řadu měsíců, než se přišlo na skutečnou příčinu. Bohužel i takové věci se dějí.

Mám radost, když se můžu podílet na projektu, který řeší závažný problém jako je tento. Do Medicínského centra jsem byl původně přizván pro pomoc s propagací netradiční léčby kmenovými buňkami, které se jejich lékaři také věnují. K mému vlastnímu překvapení ale MCP řeší také celou řadu dalších zajímavých projektů.

Na konferenci jsme natočili rozhovory se zahraničními odborníky na Lymeskou boreliózu, kromě toho jsme ale také nafilmovali osobní příběhy některých pacientů, které berou dech.

V současnosti se záběry sestřihávají a kompletují, jakmile budou hotové, tak se s vámi o ně určitě podělím! Stojí za to si je poslechnout. Třeba i proto, že tato nemoc skutečně může postihnout každého, kdo si zajde do lesa na houby nebo tráví hodně času na zahradě.

Zatím sdílím pár fotek z akce! Bylo to super.